Najciekawsze gatunki roślin ogrodowych – cz. 2

W poprzedniej części przedstawiliśmy 3 gatunki ciekawych roślin, jakie możecie zasadzić w swoich ogrodach. Była to ozdobna jabłoń purpurowa, werbena cytrynowa oraz przypominający szczotkę kuflik. Czy to wszystko, co możemy Wam zaprezentować i polecić? Zajrzyjcie do poniższego tekstu, a przekonacie się, że wcale nie!

Ognik szkarłatny — jagodowy żywopłot

Czy żywopłot może okazać się dobrym pomysłem na udekorowanie ogrodu? Jasne, że tak! Zapewnia on prywatność, a ponadto odpowiedni dobór roślinności gwarantuje niepowtarzalne piękno. Właśnie taki jest ognik szkarłatny. Roślina ta charakteryzuje się nieregularnym i rozłożystym pokrojem oraz jasnoczerwonymi lub żółtymi owocami skupionymi w baldachogronach. Sama uprawa ognika okazuje się wyjątkowo przyjemna. Pod jakim względem? Głównie chodzi o podatność na formowanie według własnych upodobań, jak i o możliwość hodowania w małych lub dużych grupach. Krzew dorasta do 3 metrów wysokości, a tym samym może stanowić naturalny płot, odgradzający teren działki od sąsiadów. Warunki, jakie potrzebuje krzew, są małowymagające, jednak warto pamiętać o odpowiednich środkach. Organiczny stymulator wzrostu roślin zapewni bowiem zdrowy rozrost rośliny w krótkim czasie.

Królowa Nocy, czyli kwiecista piękność

Tulipany cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Wiele się mówi o tym, że to najczęściej uprawiany kwiat. Nic dziwnego — wyróżnia się zarówno skromnością, jak i idącym w parze pięknem. Interesująca jest także historia tulipanów sięgająca X wieku naszej ery, kiedy to uprawę podobno rozpoczęli Persowie. Początkowo przeprowadzali oni selekcję, krzyżując ze sobą gatunki, aby docelowo uzyskać jak najpiękniejszą i odporną odmianę. Z biegiem lat wariantów tej rośliny powstało naprawdę co niemiara, ale jedna szczególnie interesuje miłośników botaniki. Co to takiego? Tulipan „Queen of Night”, czyli w tłumaczeniu na język polski – „Królowa nocy”. Skąd takie określenie? Głównym powodem jest ciemne zabarwienie płatków, które na pierwszy rzut oka są czarne, a pod odpowiednim kątem mienią się fioletem i subtelną nutą bordo.

Czy japońskie ogrodnictwo to tylko bonsai?

Choć drzewka bonsai są najbardziej znanymi z azjatyckich roślin, to absolutnie nie można zapominać o całej reszcie flory. Przykład? Chociażby bardzo specyficzna odmiana, jaką jest pięknotka japońska. Już sama nazwa powinna dać jasny sygnał, że ma się do czynienia z czymś… ot, po prostu fascynującym! Co charakteryzuje tę roślinę? Pięknie pachnące kwiaty, zabarwione na biel albo róż oraz kuliste, fioletowe jagody zebrane w gronach, które uwidaczniają się późnym latem lub jesienią. Owoce te utrzymują się aż do pierwszych przymrozków, a niekiedy nawet przez całą zimę! Jak jest z kwestią wielkości? Ten wieloletni krzew osiąga rozmiary 1 do 3 metrów wysokości. Jeżeli chodzi o warunki, to pięknotka dobrze rośnie w nasłonecznionych miejscach, które są zarazem osłonięte od wiatru.

Wiecznie zielone i wiecznie na topie

Co to może być? Chodzi oczywiście o często spotykany w różnego rodzaju ogrodach bukszpan wieczniezielony. Roślina ta wyróżnia się dość powolnym wzrostem, co jednak nadrabia swoim relatywnie pospolitym pięknem. Jej liście są małe, „jajowate”, błyszczące i skórzaste. Co ciekawe, roślinę tę można bez żadnego problemu przycinać w taki sposób, aby uformowała się w pożądanym kształcie, zupełnie jak z wcześniej wspomnianym ognikiem szkarłatnym. Ponadto bukszpan zimozielony dorasta nawet do 4 metrów wysokości! Aby ten proces dodatkowo przyspieszyć, a także po to, by roślina była zdrowa, warto również rozważyć takie środki jak biostymulatory wzrostu roślin.

Piękny ogród, w którym można oddać się chwilom relaksu, wylegując się na hamaku czy leżaku, jak i pracom ogrodniczym — kto nie marzy o takim miejscu? By jednak jaśniało swym pięknem, przydadzą się odpowiednie, zadbane rośliny. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi Wam się przydadzą! Pamiętajcie jednak, że zdrowa i szybko rosnąca roślina powinna mieć regularnie podawany odpowiedni biostymulator wzrostu roślin. Oczywiście nie można też zapominać o cyklicznej dbałości i swego rodzaju oddaniu ogrodnictwu.