Jak pobudzić rośliny doniczkowe do wzrostu?

Dom pełen pięknych, zdrowych i bujnych roślin to marzenie niejednego ogrodnika-amatora. Niestety czasami z niewiadomych przyczyn przestają się one rozwijać, wprawiając w zakłopotanie ich właścicieli. Określenie przyczyny, dlaczego tak się dzieje, może być trudne, całkiem podobnie jak ze znalezieniem sposobu na pobudzenie ich wzrostu. W dzisiejszym wpisie wychodzimy naprzeciw wszystkim osobom chcącym uratować swoje rośliny, wyjaśniając jak pobudzić je do wzrostu.

Co wpływa na spowolniony rozwój roślin?

Rośliny potrzebują odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju. Czasem bywa tak, że kiedy nie są one spełnione, następuje zahamowanie wzrostu. Problem ten może być związany z chorobami, dlatego w pierwszej kolejności warto sprawdzić ją pod tym kątem. Co, jeśli okazuje się, że jest ona zdrowa? Warto zadbać o nasłonecznienie, odpowiednim nawadnianiu, prawidłowym podłożu, a także nawożeniu. Dostarczanie roślinie wszystkich niezbędnych jej substancji odżywczych jest absolutnie niezbędne, dlatego odpowiedni dobór preparatów to bardzo ważny krok w dbaniu o jej dobrobyt.

Jak ważne dla rozwoju roślin są korzenie?

stymulator wzrostu korzeni roślinWoda i sole mineralne pobierane są przez rośliny za pomocą korzeni. Odgrywają one także istotną rolę w kontrolowaniu rozwoju rośliny. Ich rozmiar, morfologia, a także architektura całego systemu ma wpływ na rozmiar i szybkość jej wzrostu. Oznacza to, że jeśli korzenie są w kiepskiej formie, roślina nie będzie się prawidłowo rozwijać. To właśnie ze względu na ich niezwykle ważną funkcję należy zwracać szczególną uwagę na ich kondycję.

Oczywiście każda roślina ma swoje potrzeby, a wymagania, które trzeba spełnić, aby jej korzenie były prawidłowo rozwinięte, potrafią być różne. Wiedzą o tym, chociażby właściciele storczyków, które należą do epifitów. Są to rośliny, które rosną na gałęziach drzew chłonące wilgoć z powietrza za pomocą korzeni. Bardzo ważne w tym przypadku jest więc, aby uważać na ich podlewanie, gdyż zbyt duża ilość wody może z łatwością prowadzić do gnicia.

Czym jest stymulator wzrostu korzeni?

Zapewnienie odpowiednich warunków roślinie jest absolutnie niezbędne. Jeśli już się je spełni, warto także pomyśleć o wsparciu w postaci specjalistycznych preparatów. Z pewnością dobrze jest zainteresować się stymulatorem wzrostu korzeni roślin. Jest to rodzaj środków, które mają pozytywnie wpłynąć na ich procesy metaboliczne. Dzięki zawartości odżywczych mikroelementów wytwarzany jest gęsty i zdrowy system korzeniowy, wspomagane są także naturalne procesy fizjologiczne i chemiczne umożliwiające kwitnienie. Niektóre preparaty w swoim składzie mogą zawierać auksyny, czyli wydzielane przez młode rośliny hormony wspierające prawidłowy i szybki rozwój korzeni. Dodatkowo stosowanie tych środków wspomaga ochronę i kształtuje odporność przed różnorodnymi chorobami glebowymi.

Choć nazwa stymulator rozwoju korzeni może kojarzyć się ze sztucznymi nawozami chemicznymi, na rynku dostępne są w pełni naturalne, organiczne preparaty, które odżywiają roślinę w prawidłowy sposób, jednocześnie dbając o dobro środowiska naturalnego.

Jak wspomóc działanie stymulatora wzrostu korzeni?

Warto mieć na uwadze, że stymulator wzrostu korzenia nie jest magicznym rozwiązaniem uchylającym właściciela rośliny od dbania o nią w odpowiedni sposób. Warunki, w których się ona znajduje są kluczowe dla jej prawidłowego rozwoju i powinny być optymalne, nawet podczas stosowania środków wspomagających. Najważniejszą kwestią jest niestresowanie rośliny – należy utrzymywać odpowiednią temperaturę, nasłonecznienie i poziom wilgoci. Tylko wtedy stymulator rozwoju korzeni będzie działał prawidłowo.