Najciekawsze gatunki roślin ogrodowych – cz. 1

Piękny ogród to marzenie niejednej osoby, a już w szczególności miłośników roślin. Nie ma się co dziwić — zadbany ogród pełen kwiatów i krzewów potrafi wzbudzić w człowieku niemały zachwyt. Czy jednak zadbanie o jego stan jest prostym zajęciem? I tak, i nie — wszystko zależy od motywacji, chęci oraz czasu. O rośliny należy regularnie dbać, poprzez podlewanie, przycinanie, jak i stosowanie specjalistycznych środków przeciwko szkodnikom lub biostymulatorów wzrostu roślin. A jakie w ogóle kwiaty oraz krzewy możemy znaleźć w ogrodach, a także, na jakie się zdecydować, aby ogród wprost epatował pięknem? Możliwości jest co niemiara! W poniższym tekście spróbujemy się jednak pochylić nad kilkoma najciekawszymi propozycjami — zapraszamy!

Jabłoń — czy na pewno musi być standardowa?

Z czym kojarzy się jabłoń? Oczywiście z pysznymi owocami, które — w zależności od odmiany — mogą być słodkie lub kwaśne. W momencie, gdy drzewo zaczyna kwitnąć, oczom ukazują się piękne, białoróżowe kwiaty. Czy jednak nie ma innych rozwiązań? Oczywiście, że są! Doskonałym przykładem zapierających dech w piersiach odmian tego krzewu jest jabłoń purpurowa. Można ją podzielić na 3 warianty — Royalty o czerwonych kwiatach i liściach, Ola zabarwiona na różowo oraz ciemnoróżowa Eleyi. Jeżeli chodzi o wielkość, drzewo dorasta do 3 lub maksymalnie 5 metrów wysokości. Trzeba jednak pamiętać, że to nie takie oczywiste, gdyż ostatecznie wiele zależy od podkładki, na której zaczepiono jabłoń, jak i od tego, czy wykorzystano stymulator wzrostu roślin. Późnym latem pojawiają się owoce. Nie mają wartości odżywczych oraz są niesmaczne — cechują się ot, walorami estetycznymi. Jak się je potocznie nazywa? Określenie okazuje się niezwykle intrygujące, bo są to tak zwane „Rajskie jabłka”.

Piękny aromat prosto z Ameryki Południowej

Werbena cytrynowa, bo właśnie o niej mowa, na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się finezyjnym wyglądem. Dlaczego w takim razie wymieniamy ją jako jedną z najciekawszych propozycji? Chodzi o wydzielany przez roślinę cytrynowy aromat. Właśnie z tego względu dobrym pomysłem może być umiejscowienie jej w pobliżu miejsca, w jakim często się przebywa. Raz po raz nozdrza będą przyjemnie drażnione fascynującą wonią. Czy to wszystkie zalety werbeny? Absolutnie nie, gdyż cieszy się ogromną popularnością w fitoterapii, kuchni, jak i kosmetyce. Ciekawe jest to, że werbena cytrynowa naturalnie występowała w Ameryce Południowej, z kolei do Europy trafiła w XVII wieku. Krzew ten dorasta do około 1 metra wysokości. Jeśli chodzi o liście, są one lancetowate i wydłużone — mierzą około 8 centymetrów. Roślina jest wrażliwa na mróz, dlatego trzeba ją przenieść w okresie jesienno-zimowym w cieplejsze miejsce, na przykład do szklarni. Oprócz tego niezbędne okazuje się zadbanie o wysoką wilgotność podłoża oraz stosowanie  nawozów i biostymulatorów roślin.

Roślina, czy też… szczotka?

Nikogo nie zdziwi fakt, że niektóre rośliny mają naprawdę zjawiskowy wygląd i potrafią w człowieku wywołać swego rodzaju konsternację. Dokładnie tak jest z kwiatem o nazwie kuflik. Roślina ta swoim wyglądem przypomina… czerwoną szczotkę do butelek! Co ciekawe, szkarłatne kwiaty, po roztarciu w palcach wydobywają z siebie przyjemny, cytrynowy aromat. Gdzie naturalnie występuje kuflik? W Australii, lecz został on przewieziony do innych zakątków świata, w których to cieszy się ogromną popularnością jako roślina ozdobna. Jeżeli chodzi o warunki, kuflik potrzebuje stanowisk znajdujących się w pełnym słońcu, lecz jednocześnie musi mieć zapewnioną ochronę przed wiatrem. Jak w każdym przypadku, przydadzą się także stymulatory wzrostu roślin ozdobnych.

To tylko 3 spośród całej masy propozycji interesujących roślin, jakie można zasadzić w swoim ogrodzie. Kolorowe kwiatostany, różnobarwne owoce czy też liście o różnych kształtach i odcieniach zieleni. Jeżeli wspomniane odmiany to dla Was za mało — zachęcamy do drugiej części wpisu dotyczącego oryginalnych roślin ogrodowych.