Jak pielęgnować rośliny? Cz. 2

W poprzednim wpisie skupiliśmy się na uprawie kilku najpopularniejszych roślin, po które często sięgają początkujący ogrodnicy. Jak się okazuje, bycie nim w zaciszach swoich czterech ścian wcale nie jest takie trudne! Odpowiednia znajomość wymagań wybieranych roślin to bowiem prawdziwa podstawa owocnej uprawy. Wcześniej skupiliśmy się na intrygujących skrzydłokwiatach i klasycznych tujach. Dzisiaj przybliżymy Wam tajniki pielęgnacji innych roślin, które z pewnością wniosą do Waszych żyć odrobinę koloru!

Read more


Jak pielęgnować rośliny? Cz. 1

Rośliny to fenomenalny dodatek do każdego rodzaju wnętrz. Nie ma się zresztą co dziwić, większość z nich jest zwyczajnie piękna, nawet te, w których przeważają tylko i wyłącznie odcienie zieleni. Zresztą… zielony kolor uspokaja! Gdzie w takim razie warto postawić kwiat? Możliwości jest co niemiara! Biuro, sypialnia, łazienka, ogród… No dobrze, ale samo posiadanie roślin to jedno, a jak w takim razie zadbać o to, by nie nic złego się z nimi nie stało? Jeżeli Was to ciekawi — przeczytajcie poniższy wpis, w którym pokrótce opowiemy, jak dbać o wszelkiego rodzaju kwiaty oraz krzewy!

Read more


Najciekawsze gatunki roślin ogrodowych – cz. 2

W poprzedniej części przedstawiliśmy 3 gatunki ciekawych roślin, jakie możecie zasadzić w swoich ogrodach. Była to ozdobna jabłoń purpurowa, werbena cytrynowa oraz przypominający szczotkę kuflik. Czy to wszystko, co możemy Wam zaprezentować i polecić? Zajrzyjcie do poniższego tekstu, a przekonacie się, że wcale nie!

Read more


Najciekawsze gatunki roślin ogrodowych – cz. 1

Piękny ogród to marzenie niejednej osoby, a już w szczególności miłośników roślin. Nie ma się co dziwić — zadbany ogród pełen kwiatów i krzewów potrafi wzbudzić w człowieku niemały zachwyt. Czy jednak zadbanie o jego stan jest prostym zajęciem? I tak, i nie — wszystko zależy od motywacji, chęci oraz czasu. O rośliny należy regularnie dbać, poprzez podlewanie, przycinanie, jak i stosowanie specjalistycznych środków przeciwko szkodnikom lub biostymulatorów wzrostu roślin. A jakie w ogóle kwiaty oraz krzewy możemy znaleźć w ogrodach, a także, na jakie się zdecydować, aby ogród wprost epatował pięknem? Możliwości jest co niemiara! W poniższym tekście spróbujemy się jednak pochylić nad kilkoma najciekawszymi propozycjami — zapraszamy!

Read more


Biostymulatory, czyli jak naturalnie wesprzeć wzrost roślin

Każdy wielbiciel roślin lub producent zbóż, owoców i warzyw marzy o tym, aby jego plony szybko i zdrowo
rosły. Niestety, warunki pogodowe i inne czynniki zewnętrzne mogą mieć wpływ na wzrost i rozwój roślin.
Zarówno na te ozdobne jak i jadalne, często może wpływać stres wywołany niedoborami lub nadmiarami
substancji czy też atakiem bakterii lub chwastów. Ze względu na to rolnicy zmuszeni są do przewidywania
możliwych przeszkód na drodze rozwoju roślin, a co za tym idzie – poszukiwania rozwiązania potencjalnych
problemów przed ich zaistnieniem. Uniwersalnym środkiem chroniącym w tego typu sytuacjach są specjalne
biostymulatory wzrostu roślin.

Read more


Mity na temat stosowania biostymulatorów.

Biostymulatory wzrostu roślin to produkty, które od lat stanowią nieodłączny element uprawy warzyw, owoców
oraz zbóż. Ich stosowanie jest powszechne wśród rolników i sadowników, którzy starają się zapewnić swoim
plonom lepszą jakość i bardziej wyrazisty smak. Nic w tym dziwnego – biostymulatory posiadają wiele zalet,
dzięki którym ogólna kondycja roślin jest na bardzo wysokim poziomie. Często jednak można spotkać się z
nieprzychylnym nastawieniem do tego typu produktów, przez co zdarza się, że rozpowszechniane są
nieprawdziwe informacje dotyczące działania biostymulatorów, efektów jakie przynoszą, a także tego, jaki
mają skład. Przyjrzyjmy się więc bliżej wszystkim mitom na temat środków na wzrost roślin.

Read more


Ocena plonowania i składu mineralnego owoców pomidora drobnoowocowego po zastosowaniu preparatu Bio-algeen S-90

Celem badań prowadzonych w wysokim tunelu foliowym, w latach 2004-2006, było określenie wpływu stosowania preparatu z alg morskich Bio-algeen S-90 na plon, skład mineralny owoców, zawartość barwników asymilacyjnych, intensywność asymilacji i transpiracji oraz wskaźnik efektywności wykorzystania wody w procesie fotosyntezy roślin pomidora drobnoowocowego odmiany Conchita F1. Wykazano istotne różnice w plonie ogółem i handlowym pod wpływem traktowania rooślin preparatem Bio-algeen S-90. Największy plon ogółem i handlowy owoców uzyskano w przypadku 3-krotnego oprysku preparatem.

Read more


Reakcja roślin na stosowanie preparatów biologicznych

Istnieje wiele środków biologicznych, dopuszczonych przez IUNG do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. W poniższej pracy przedstawiono przegląd znanych i stosowanych na polskim rynku biopreparatów takich jak: EM, Bactofil A, Phylazonit M, Bio-Algeen S90, Goëmar Goteo, Humistar oraz UGmax. Przedstawiono skład poszczególnych preparatów, badania były prowadzone w uprawach takich roślin jak: ziemniaki, marchew, pomidor drobnolistny, kukurydza, Festulolium brauni, pszenica ozima, kapusta pekińska, brokuły, oraz ich wpływ na różne rośliny uprawne i glebę.

 

PDF-iconPlik PDF – czytaj więcej


Wpływ zaprawiania nasion na zdrowotność roślin jęczmienia, pszenicy i rzepaku w początkowych fazach rozwoju

Celem badań było wykazanie różnic w zdrowotności jęczmienia, pszenicy i rzepaku we wczesnych fazach rozwoju po zastosowaniu wybranych zapraw. W doświadczeniu wazonowym wysiano nasiona zaprawiane następującymi środkami: Biochikol 020 PC, Bioczos BR, Biosept 33 SL, Cedomon EO, Kelpak oraz Funaben T 75 DS/WS. Obserwowano
zdrowotność siewek oraz poddano analizie świeżą i suchą masę roślin. Przeprowadzono również doświadczenie laboratoryjne, w którym liczono energię i zdolność kiełkowania nasion po zastosowaniu wymienionych wyżej środków w porównaniu do kontroli. Badano również zasiedlenie nasion przez grzyby. Wyrosłe kolonie grzybowe na pożywce PDA poddano analizie mikologicznej.

 

PDF-iconPlik PDF – czytaj więcej


The effect of growth stimulators and forecrop on raw material quality and yield of garden thyme (Thymus vulgaris L.)

A field experiment in growing garden thyme was carried out in Jaroszewice (the central Lublin region) in 2008–2010. Three growth biostimulators (Asahi SL, Bio-algeen S 90, and Tytanit) were used in the study. Plots with no foliar application of these growth stimulators established the control group. Carrot, faba bean, and spring wheat forecrops were the other experimental factors. The present study showed that the best quantitative parameters of thyme raw material were observed after the application of the growth simulators. The root forecrop (carrot) also had a beneficial effect on thyme yield. Thyme crop protection without the application of the growth simulators resulted in the deterioration of the biometric traits and yields of this crop. The treatment with no application of the growth simulators was the most beneficial for the chemical composition of thyme raw material.

 

PDF-iconPlik PDF – czytaj więcej