Jak pielęgnować rośliny? Cz. 1

Rośliny to fenomenalny dodatek do każdego rodzaju wnętrz. Nie ma się zresztą co dziwić, większość z nich jest zwyczajnie piękna, nawet te, w których przeważają tylko i wyłącznie odcienie zieleni. Zresztą… zielony kolor uspokaja! Gdzie w takim razie warto postawić kwiat? Możliwości jest co niemiara! Biuro, sypialnia, łazienka, ogród… No dobrze, ale samo posiadanie roślin to jedno, a jak w takim razie zadbać o to, by nie nic złego się z nimi nie stało? Jeżeli Was to ciekawi — przeczytajcie poniższy wpis, w którym pokrótce opowiemy, jak dbać o wszelkiego rodzaju kwiaty oraz krzewy!

Klucz do skutecznej uprawy — wilgotność i temperatura

Nie da się zapomnieć o tym, że każda roślina potrzebuje odmiennych warunków pod każdym względem. W grę wchodzi między innymi wilgotność gleby, temperatura otoczenia, poziom nasłonecznienia, a niekiedy nawet rodzaj wykorzystanego do jej zasadzenia podłoża. Skąd wiedzieć, jakie warunki będą odpowiednie dla danej rośliny? Podstawą jest oczywiście zapoznanie się z ogólnymi informacjami na temat posiadanego kwiatostanu w tym jego pochodzenie. Dlaczego to tak istotne? Wystarczy wyobrazić sobie roślinę pochodzącą z ciepłego lasu równikowego. W takim przypadku przecież od razu wiadomo, że potrzebuje ona wysokiej temperatury oraz wilgotności. Jeszcze inaczej sprawa może wyglądać z czymś bliżej naszego „podwórka” – na przykład z jeżyną zimozieloną. Jest to bowiem jedyna intensywnie zielona roślina, jaką można znaleźć w polskich lasach nawet i zimą. Wniosek? Aby jej uprawa się udała, naprawdę nie potrzeba zbyt wiele.

Kilka przykładów z życia wziętych

Nie da się ukryć, że kwiaty doniczkowe to najpopularniejsze ze wszystkich roślin. Znajdzie się je… w zasadzie wszędzie, gdzie tylko się da! Monstery, fikusy, paprotki, skrzydłokwiaty i wiele więcej. Pochylmy się nad kilkoma propozycjami.

„Uskrzydlone” rośliny, czyli skrzydłokwiaty

Jest to jedna z najpopularniejszych roślin, które można znaleźć w domach czy to na parapecie, czy też na którejś z szafek. Skrzydłokwiat wyróżnia się charakterystycznymi, dość grubymi liśćmi z nieco zaostrzonymi końcówkami. Jeżeli chodzi o same kwiatostany, to swoim wyglądem przypominają one… delikatne, białe skrzydełka. Co z pielęgnacją? Tak naprawdę to nic trudnego. Skrzydłokwiat warto często spryskiwać, ponieważ uwielbia on wysoką wilgotność, a pod względem temperatury najlepszym rozwiązaniem będzie przetrzymywanie go w granicach 18-22°C.

Klasyczne drzewka ogrodowe — tuje

Tuje to jedne z najpopularniejszych krzewów, które można znaleźć zarówno w ogrodach, jak i na działkach rekreacyjnych. Bardzo często wykorzystuje się je jako swego rodzaju żywopłot. A co z uprawą? Wszystko zależy od tego, jak szybko ma nastąpić wzrost rośliny. Stawiacie na błyskawiczną opcję? W takim przypadku przydadzą się porządne organiczne biostymulatory wzrostu roślin ozdobnych. Należy dodać, że dla samych krzewów są one całkowicie bezpieczne. Oczywiście nie można jednak zapominać o samych warunkach. W przypadku tui warto postawić na miejsca osłonięte od wiatru, ale jednocześnie wystawione na działania promieni słonecznych. Jeśli chodzi o nawodnienie, krzew należy obficie podlewać raz w tygodniu. Aby zapobiec chorobom, trzeba jednak pamiętać, by nie spryskiwać gałązek.

To tylko dwie z niezliczonej ilości możliwych przykładów pielęgnacji roślin. Należy pamiętać, że każdy gatunek potrzebuje odmiennego podejścia. Warto na przykład wziąć pod uwagę tak charakterystyczne rośliny, jak muchołówki czy inne mięsożerne odmiany. Nad innymi rodzajami roślin pochylimy się w kolejnej, drugiej części tekstu o tym, w jaki sposób pielęgnować kwiaty.